Tancem jsme si blíž, ukázalo letošní Setkání národů
10. listopadu 2017 Novinky

Tancem jsme si blíž, ukázalo letošní Setkání národů

Dvacet šest zemí z celého světa představilo svou kulturu, kuchyni a především své taneční umění na Setkání národů ve čtvrtek 9. listopadu v hradeckém Adalbertinu. Festival každoročně pořádá Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové spolu s partnery. Latinskoamerickou salsu, argentinské tango, africký anebo orientální tanec, to vše si mohli návštěvníci tentokrát i vyzkoušet.

Dopolední program byl určen hlavně žákům a studentům škol. „Prošli jsme si tady spoustu zemí, nejvíc mě zaujala Kuba, Etiopie nebo Vietnam. Když se člověk s cizinci blíž seznámí, tak už se pak tolik nebojí. Tancuju moc ráda, byla to skvělá příležitost naučit se i něco nového,“ říká Simona ze ZŠ Svobodné Dvory, která byla vyhlášena „královnou“ festivalu v tanci. Školáci si také mohli procvičit své vědomosti v poznávacím kvízu o zemích, které se tento rok prezentovaly.

Záštitu nad akcí opět převzal primátor města Hradec Králové MUDr. Zdeněk Fink, který přivítal žáky a studenty škol na slavnostním zahájení. Pozvání přijali také Ing., Mgr. Jiří Vitvar, vedoucí odboru sociálních věcí z Královéhradeckého kraje, Ing. Anna Maclová, náměstkyně primátora Statutárního města Hradec Králové, RNDr. Jiří Stejskal, ředitel Diecézní charity Hradec Králové a další významní hosté.

„Letošní ročník ukázal, že tanec přirozeně sbližuje lidi různých národností, a to je také naším posláním,“ říká Ing. Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové. Svou kulturu na Setkání národů představili především cizinci z Královéhradeckého kraje, kterým Diecézní charita pomáhá s integrací do naší společnosti, dále žadatelé o azyl z Pobytového střediska MV ČR v Kostelci nad Orlicí a také zahraniční studenti Filozofické fakulty UHK.

V kulturním programu se střídaly latinskoamerická salsa v podání tanečníka jménem Anibal Brito Rosario z Dominikánské republiky, africký tanec s bezprostředním Camarou Mamadoubou z Rovníkové Guineje, orientální tanec s Yolou Mosa ze Sýrie, argentinské tango s tanečníkem Igorem Sitchukem, ruský tanec s Oxanou Evsinou nebo bubínkový tanec dětí z Vietnamu. Dále se na pódiu představili interpreti z Ukrajiny, Arménie nebo Kuby.

Poprvé se na festivalu prezentovaly Portugalsko, Indonésie, Keňa a Srbsko. Návštěvníci si mohli prohlédnout národní kostýmy asijských a afrických zemí, ukrajinské nebo ruské kroje. Zajímali se také o tradiční výrobky a ochutnali národní jídla jako ukrajinské pirožky, keňský pilav, arabskou nebo vietnamskou kávu, mongolský mléčný čaj a další exotické pokrmy. Festival doprovodila také výstava výtvarné tvorby cizinců z Pobytového střediska MV ČR v Kostelci nad Orlicí a žáků hradecké ZUŠ Habrmanova.

Prohlédněte si také fotky z festivalu na facebooku.

Festival uspořádalo Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, SUZ MV ČR - PoS Kostelec n. O., ZUŠ Habrmanova Hradec Králové, KURO Hradec Králové, MKI Klíč a Regionálním ukrajinským spolkem ve východních Čechách.

Projekt Integrační centrum pro cizince AMIF/10/02 je financován v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra ČR.

Média o festivalu: