Our mission

 

WE HELP FOREIGNERS

 

TO FIND NEW HOME

 

IN OUR COUNTRY

Counselling

 

WE ADVICE YOU

HOW TO RESOLVE

YOUR PROBLEM

 

WE HELP YOU

AT DEELING

WITH AUTHORITIES

Czech courses

 

LEARN CZECH LANGUAGE

WITH US

 

OVERCOME WITH US

A LANGUAGE BARRIER

Events

 

DON´T STAY AT HOME

AND MEET NEW FRIENDS

 

LET´S GET TO KNOW EACH OTHER

Volunteering

 

GET A CZECH FRIEND,

WHO WILL HELP YOU

 

JOIN OUR PROGRAM RAFAEL,

WHICH HELPS FOREIGNERS

LATEST NEWS

Kurzy češtiny pro cizince aktuálně probíhají jen online

Z důvodu mimořádné situace v důsledku pandemie COVID-19 jsou bohužel prezenční KURZY ČEŠTINY PRO CIZINCE dočasně přerušeny. Aktuálně probíhají POUZE KURZY ONLINE - informace získáte emailem na adrese: kurzy.cestina@hk.caritas.cz. O opětovném zahájení prezenčních kurzů vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Nové kurzy češtiny pro začátečníky od února 2019

Nové kurzy češtiny pro začátečníky v Hradci Králové začnou v únoru 7. 2. 2019 a budou probíhat vždy ve čtvrtek od 17:00 do 18:30 hodin v Integračním centru pro cizince. Kontakt: kurzy.cestina@hk.caritas.cz.

Projekt Integrační centrum pro cizince AMIF/10/02 je financován v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra ČR.

EU - Azylový, migrační a integrační fond

Kurzy češtiny v Hradci Králové - novinky

Od září poběží kurzy češtiny pro cizince v Hradci Králové podle nového rozvrhu:

  • PO – POKROČILÍ              17:00 - 18:30h (začátek 10. 9.)
  • ÚT – MÍRNĚ POKROČILÍ  17:30 - 19:00h (začátek 4. 9.)
  • ST – ZAČÁTEČNÍCI A       17:00 - 18:30h (začátek 5. 9.)
  • ČT – ZAČÁTEČNÍCI B       17:00 - 18:30h (začátek 6. 9.)

Kontakt pro informace a přihlášku: kurzy.cestina@hk.caritas.cz.

Projekt Integrační centrum pro cizince AMIF/10/02 je financován v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra ČR.

EU - Azylový, migrační a integrační fond

Jarní přípravný kurz na zkoušku k občanství

Pro velký zájem pořádáme jarní přípravný kurz ke zkoušce k občanství pro cizince. Připravíme vás na testy z češtiny a ze znalostí o ČR. Kurz je zdarma a koná se v neděli 9. a 30. 4., dále 7. a 14. 5. vždy od 15:45 do 18:00 hod. v Integračním centru Diecézní charity Hradec Králové (Šafaříkova 666/9, YMCA - 3. patro). Více informací a přihlášky na e-mailu: kurzy.cestina@hk.caritas.cz nebo na tel. 731 402 284. Těšíme se na Vás!

Kurz češtiny pro cizince v Hořicích dočasně přerušen

Kurz češtiny pro cizince v Hořicích bude dočasně přerušen od ledna do září 2017. Kurzy v Hradci Králové, Jičíně, Jaroměři - Josefově a dalších městech pokračují. Více zde.

Registrations into the first classes of the school year 2021/2022

Registrations into the first classes of the school year 2021/2022

Registration will take place from 1st April 2021 to 30th April 2021. For further information follow the website of the specific school or contact it. You can also contact the counselling staff of the Integration Center for Foreigners run by Diecézní charita Hradec Králové here

Déčko - iVysílání ČT pro děti

Déčko - iVysílání ČT pro děti

Déčko „ČT: D is the TV channel produced by Česká Televize, which focuses on viewers from 4 to 12 years of age. But also adult fairy tales lovers will find the entertainment on this channel. "Déčko" broadcasts every day from 6:00 to 20:00, then alternates with broadcasting ČT Art channel, which focuses on cultural programme. "Déčko" is also available on the internet: https://decko.ceskatelevize.cz/

Náš tip - iVysílání ČT

Náš tip - iVysílání ČT

Do you know that ČESKÁ TELEVIZE (the public media of the Czech Republic) broadcasts also on the Internet? We want to give you some tips on how to usefully spend your free time during the state of emergency when almost everyone is isolated at home. We believe that watching programs in Czech can contribute to the improvement of your Czech language skills. Visit website of Česká televize (ČT) www.ceskatelevize.cz

Online kurzy češtiny pro cizince - registrace v pondělí

Online kurzy češtiny pro cizince - registrace v pondělí

Dear clients interested in the online Czech language courses! On Monday, 29 March 2021 from 12 pm the obligatory registration for the group online Czech language course will be launched on the web page of the Integration Center. We are opening courses for beginners, intermediate and advanced, all of them will start on 13 April 2021. The lectures will be held every Tuesday and Thursday afternoon.

REGISTRATION HERE

Sčítání lidu, domů a bytů v ČR je povinné i pro cizince

Sčítání lidu, domů a bytů v ČR je povinné i pro cizince

The population census in the Czech Republic is mandatory for foreigners as well. The electronic census form will be available from 27. 3. to 9. 4. 2021. Anyone can enumerate himselfP/herself online using the form on the webpage scitani.cz/formular or in the application Sčítání2021. In cases where online enumeration can not be carried out or it is not filled until 9. 4. 2021 a person is obliged to fill out a paper Census form between 17 April and 11 May 2021.

Nové aktivity v Integračním centru pro cizince

Nové aktivity v Integračním centru pro cizince

I v nesnadné době nouzového stavu Integrační centrum pro cizince Hradec Králové neustává v plánování aktivit pro klienty i veřejnost, které se teď odehrávají především v online prostoru. Aktuálně vás zveme na naši novou Talkshow Spolu na YouTube kanále, kde se každý měsíc můžete seznámit s novým hostem a jeho životním příběhem.

Restriction of Free Movement of Persons valid in Czech Republic

Restriction of Free Movement of Persons valid in Czech Republic

Attention! Czech Goverment has issued a Department of General Regulation on the Restriction of Free Movement of Persons valid for the whole Czech Republic from 30. 1. 2021 0:00 till 14. 2. 2021 23:59.

Premiéra filmu Ó, Hiawatho!

Premiéra filmu Ó, Hiawatho!

Slavnostní premiéra filmu, který letos vyrobilo naše Integrační centrum pro cizince, se bohužel neuskuteční v kině, jak jsme plánovali, protože vládní opatření neumožňují naše společné setkání. Budeme rádi, když vás výkony cizinců z Peru, Bolívie, Sýrie, Ukrajiny, Ruska a dalších zemí potěší alespoň online v neděli 27. 12. od 18 hodin na kanálu YouTube a na Facebooku. Více o filmu také v reportáži redaktorky Evy Boudové z Českého rozhlasu.

 

Who support us

Project of Integration Centre for Foreigners AMIF/28/01 is financed by European Union within National Program of Asylum, Migration and Integration Fund and Ministry of the Interior of the Czech Republic.

 

EU - Azylový, migrační a integrační fond

 
 

Help for foreigners

Jak žijeme

HELP FOR FOREIGNERS FREE OF CHARGE? HOW TO DO A CERTIFIED COPY OR SEND A REGISTERED LETTER?

 

Check out our videos:

 
 

Information Covid-19

obrazek_covid

EXTRAORDINARY IMMEDIATE ASSISTANCE COVID-19 - more information here.

 

SHOPS AND SERVICES - Shops opened since Monday 12th April 2021: Children’s clothing and footwear, Stationery, Laundries and drycleaners, Locksmiths and reverential goods shops

 

Shops and take-away windows have to be closed after 22:00. After this time it is also forbidden to serve guests in hotel restaurants. Under the strict hygienic conditions, they will be able to open outdoor markets and stands, but they will only provide certain types of food.

 

LEISURE TIME - Zoological and botanical gardens will be able to open to the public. However, entrance to the indoor pavilions is forbidden and it is possible to fill only a fifth of the guests capacity of the complex.

 

GATHERINGS - Gatherings, parties, and celebrations are allowed for a maximum of 2 people both indoors and outdoors.

 

WEDDINGS AND FUNERALS - Weddings and funerals can take place with a maximum of 15 participants.

More information at https://covid.gov.cz/situace 

 

FALSE CONFIRMATIONS OF A NEGATIVE PCR TEST FOR COVID-19 - details here.

 

PROTECTIVE MEASURE WITH EFFECT AS OF 1ST MARCH 2021

From Saturday 27th February, a new state of emergency has been in force in the Czech Republic. The state of emergency is valid for 30 days, i.e. until 28th March 2021. Details here.

 

CHANGES IN THE WEARING OF PROTECTIVE EQUIPMENT VALID FROM THURSDAY 25. 02. 2021 - more information here.

 

ANTIGEN AND PCR TESTS IN THE REGION OF HRADEC KRÁLOVÉ - more information here.

 

HOW TO RECOGNIZE DISINFORMATION - more information here.

 

CALL OF DIRECTORS OF MEDICAL FACILITIES IN THE HRADEC KRÁLOVÉ REGION - more information here.

 

RESTRICTIONS AGAINST COVID-19 VALID FROM 15. 2. 2021

more information here.

 

IMPORTANT INFORMATION ABOUT CORONAVIRUS FOR FOREIGNERS - more information here.

 

More information on website https://covid.gov.cz/.

 
Tříkrálová sbírka 2021
You can support us
 

Rafael helps to foreigners

Take advantage of free help by volunteer and join our program Rafael.

 

You will get a Czech friend who will help you to practice communication in Czech or with school work. For more information see here.