Na Setkání národů představí svou zemi cizinci, kteří žijí mezi námi
8. listopadu 2018 Novinky

Na Setkání národů představí svou zemi cizinci, kteří žijí mezi námi

Přehlídku cizokrajné hudby, tance, umění i kuchyně, ale také etnické workshopy a výstavy, to vše můžete zažít na letošním festivalu Setkání národů v úterý 13. listopadu v hradeckém Adalbertinu. Poprvé se budou prezentovat Argentina, Venezuela, Francie nebo Slovinsko. V programu vystoupí indiánská skupina Chayag z Ekvádoru, tanečník Gerandy z Kuby, hudebník Camara z  africké Guineje a interpreti ze Sýrie, Vietnamu i dalších zemí. Festival doprovodí také výstava příběhů z africké osady Mayukwayukwa v Zambii, kde pomáhá i Charita ČR.

Záštitu nad akcí převzal primátor města Hradec Králové. Na slavnostní zahájení přislíbili účast rovněž hejtman PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. a ředitel hradecké Diecézní charity RNDr. Jiří Stejskal.

Na Setkání národů můžete v jeden den doslova projít bezmála tři desítky zemí napříč různými kontinenty. Je to jedinečná příležitost, jak poznat tradice, umění a zvyky cizinců z různých zemí, kteří u nás žijí, pracují anebo studují.

Přijďte se podívat!

  • V dopoledním interaktivním programu pro školy si žáci vyzkouší cizokrajné tance a společně budou tvořit živé obrazy pod vedením svých průvodců z různých kontinentů (9:00 - 14:30 hodin).
  • Program pro veřejnost odstartuje indiánský workshop Jak si vyrobit lapač snů v 15 hodin. Odpolední přehlídka národů s etnickými ochutnávkami vyvrcholí podvečerním koncertem od 17 do 19 hodin, na kterém vystoupí indiánská skupina Chayag z Ekvádoru, tanečník Gerandy z Kuby, africký hudebník Camara z Rovníkové Guineje a další interpreti ze Sýrie, Vietnamu, USA, Ukrajiny, Ruska nebo Arménie. Zazní také česká hudba u příležitosti 100. výročí naší republiky.
  • Z evropských národů se letos představí Rusové, Ukrajinci, Arméni, Bělorusové, Bulhaři, Slovinci, Francouzi, Italové, Portugalci nebo Finové. Americký kontinent budou prezentovat Peru, Bolívie, Kolumbie, Venezuela, Argentina, Nicaragua a Ekvádor. Asii pak například Sýrie, Vietnam, Malajsie, Japonsko a Kyrgyzstán. Afriku zastoupí země jako Uganda, Keňa, Ghana nebo Eritrea. Nebude chybět ani český stánek.
  • Po celý den bude k zhlédnutí zmíněná výstava příběhů z Afriky a také výtvarné práce cizinců z PoS MV ČR Kostelec n.O.

Vstup je zdarma (změna programu vyhrazena).

Festival pořádají Integrační centrum pro cizince Diecézní charity HK ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, Ministerstvem vnitra ČR, SUZ MV ČR - PoS Kostelec n. O., KURO HK, MKI Klíč a Regionálním ukrajinským spolkem ve VČ.

Projekt Integrační centrum pro cizince AMIF/10/02 je financován v rámci národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra ČR.

Více také zde a na www.facebook.com/cizincihradec.