Naše poslání

 

POMÁHÁME CIZINCŮM

 

NAJÍT U NÁS

 

NOVÝ DOMOV

Poradenství

 

PORADÍME VÁM, 

JAK VYŘEŠIT VÁŠ PROBLÉM

 

POMŮŽEME VÁM

PŘI JEDNÁNÍ S ÚŘADY

Kurzy ČJ

 

NAUČTE SE S NÁMI ČESKY

 

PŘEKONEJTE S NÁMI

JAZYKOVOU BARIÉRU

Akce

 

NESEĎTE DOMA

A POZNEJTE NOVÉ PŘÁTELE

 

POZNEJME SE NAVZÁJEM

 

Dobrovolnictví

 

ZÍSKEJ ČESKÉHO KAMARÁDA,

KTERÝ TI POMŮŽE

 

ZAPOJ SE DO PROGRAMU

RAFAEL, KTERÝ POMÁHÁ CIZINCŮM

Reportáž o Haddadových ze Sýrie v Otázkách Václava Moravce

Reportáž o Haddadových ze Sýrie v Otázkách Václava Moravce

Jedním z témat nedělních Otázek Václava Moravce 25. 10. na ČT 1 a ČT 24 bylo řešení uprchlické krize a v reportáži ČT vystoupila syrská rodina Haddadových, která našla bezpečný azyl v Hradci Králové (začátek v 54:39 min. pořadu). O tom, jak této rodině pomáhá Integrační centrum pro cizince hradecké Diecézní charity, hovořil také jeho vedoucí Ing. Jan Kočí.

V Damašku přišli o práci i o dům, a tak Haddadovi před třemi lety opustili rodnou Sýrii, aby ochránili své malé dcery před válkou. Bezpečný azyl našla tato křesťanská rodina ve východních Čechách. Mají za sebou pobyt v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí a Integračním azylovém středisku v Josefově. Oporou jim je hradecká Diecézní charita a její Integrační centrum pro cizince i zdejší křesťanská komunita. Pracovníci Centra pomohli rodině najít bydlení, poskytují jim také pomoc s vyřizováním dokumentů na úřadech nebo s výukou češtiny.

Haddadovi mají v Sýrii ještě příbuzné. Zatím jsou s nimi v kontaktu a stýská se jim, ale doma se už cítí v Hradci Králové. Mají strach se vrátit, pro své děti vidí naději na lepší život v Česku. Starší dcera Natalia u nás chodí do školy, mladší Hala do školky a češtinu zvládají perfektně. Pan Rema už tu pracuje, provozuje stánek s rychlým občerstvením, aby uživil rodinu. Jeho manželka se učí česky a také si hledá zaměstnání. Jednou by se u nás rádi uplatnili v oboru farmacie, který oba vystudovali.

Příběh rodiny Haddadových ze Sýrie zachytila už reportáž ČT ze Setkání národů 6. 11. 2014 - Události v regionech. Letos byli také hosty pořadu Fokus Václava Moravce na téma Novodobé stěhování národů 3. 3. 2015. O osudech této rodiny se dočtete také v našem článku „Chtějí především lepší budoucnost pro své děti“ ve zpravodaji Caritas 3/15 v KT.

Tříkrálová sbírka 2020
O nás
 

Připravujeme

 
 

Facebook